Robinia akacjowa

(Robinia pseudoaccacia)

Wydajność miodowa: 65 Kg z jednego starego drzewa

Wydajność pyłkowa: 15 Kg / ha

Drzewo (lub wysoki krzew gdy rośnie w dużym zagęszczeniu i jest przycinana). Jest cenioną rośliną nektarodajną. Posiada najwiekszą wydajność nektarową ze wszystkich roślin Europy Centralnej. Nazywana niekiedy królową pożytków pszczelich.

W zależności od miejsca, kwitnienie trwa od połowy maja do pierwszej połowy czerwca i jest stosunkowo krótkie bo trwa zwykle maksymalnie 2 tygodnie. W sprzyjających nektarowaniu, gorących i wilgotnych, spokojnych pogodowo latach jej wydajność nektarowa wynosi około 65 kg z jednego dorodnego drzewa. Jednak tak wysoka jest tylko w końcu swojego okresu kwitnienia gdy płatki kwiatu stają się na tyle delikatne i miękkie ,że robotnice mogą dostać się do nektaru. Rodziny pszczele wtedy wręcz szaleją i wracają do ula obładowane pokarmem tak ,że często sprawiają wrażenie ,że zaraz spadną. Aby zapełnić całe wole pszczoła potrzebuje odwiedzić zaledwie około dziesięciu kwiatów tej rośliny, co bardzo ułatwia jej pracę.

Robinia akacjowa zawodzi głównie wtedy jeśli w maju pojawią się przymrozki. Wówczas kwiatostany zamierają i nie rozwijają.