Matka pszczół włoskich przyjęta przez krainki

Matka pszczół włoskich lini cordovan przyjeta przez robotnice krainek 

Robotnice wychowane z jaj złożonych przez nową matkę cordovan wśród robotnic rasy kraińskiej.

italian

Włoszka (Apis ligustica) -robotnica

cdtour

Linia cordovan , pszczoła włoska

ammqueen

Pszczoła kaukaska

carniolan-honey-bee

Pszczoła krainka

queen-minnowburn1small

Pszczoła środkowo europejska

bee

Pszczoła rosyjska

images

Starline – linia pszczół rosyjskich

Popularne rasy pszczół w Europie

 

 

W opracowaniu wymieniono cztery najbardziej popularne i podstawowe rasy pszczół europejskich. Na skutek krzyżówek powstały linie mieszancowe ,które przez niektórych zaczynają być nazywane odmiennymi rasami. Nie mniej w mojej opini są to poprostu odpowiednio zmodyfikowane przez krzyżówki geny ras podstawowych. Zainteresowanego dalszymi szczegółami czytelnika odsyłam do lektury i przeszukiwania internetu.
Chcąc utrzymywać pszczoły w tak małym uliku należy dopasować mieszkające w nim owady tak aby możliwie najlpiej się w nim rozwijały oraz były nie kłopotliwe dla otoczenia. Tak jak psy , konie, krowy i inne zwierzęta hodowlane tak i pszczoły mają swoje rasy i linie hodowlane o bardzo różniących je cechach.
Najbardziej widoczną cechą rasową jest barwa oskórka pszczół. Widujemy pszczoły pomarańczowe, pomarańczowo- szare i prawie czarne oraz przeróżne kombinacje wzorów. Dla naszych celów obserwacyjnych barwa nie ma żadnego znaczenia i najmniej wpłynie na sukces naszej hodowli. Oczywiście sam wielokrotnie byłem zafascynowany pszczołami o kolorze pomarańczy , jednakże inne cechy pszczół ras obdarzonych tą barwą znacznie utrudniały ich udaną całoroczną hodowlę.
Najważniejsze cechy dziedziczne ,na które należy zwracać uwagę kupując pszczoły to:
-Łagodność! Związana z łagodnością jest również cecha tzw trzymania się pszczół plastra w razie zaniepokojenia.
– Dobra zimowla związana z nie składaniem jaj przez matkę w okresie zimowym i formowanie n zimę mniej licznej rodziny.
-Odporność na chłody i możliwa praca w chodnych okresach roku.

Podstawowe dostępne w Europie rasy pszczół to:

 

Pszczoła Kraińska – większość łagodnych lini spełnia doskonale wymagania hodowli w malutkich ulikach. Zwykle pszczoły są łagodne, dobrze zimują i są przystosowane do chłodnych podmuchów wiatru oraz ogólnie chłodu charakteryzującego nasz klimat. Bardzo ważną cechą jest dobre trzymanie się plastrów. Jest to najlepsza rasa do hodowli w miniaturowcych ulach. Pszczoły te często uszczelniają i czyszczą gniazdo antyseptycznym kitem przez co ma wygląd zażółconego.

Pszczoła Włoska , w tym Złota Amerykańska, Cordovan – Są to prześliczne pomarańczowe, łagodne pszczoły. Łagodnością i trzymaniem się plastrów tylko nieznacznie ustępują krainkom. Podstawową ich wadą jest to ,że matki składają jaja zimą , ponadto robotnice są wrażliwe na niskie temperatury i wczesną wiosną przy niskiej temperaturze, duża ilość pszczół zbierających pożywienie wychładzając się nie jest wstanie powrócić do ulika. Rodzinki szybko słabną w czasie przedwiośnia i często nie mogą dotrwać w wystarczającej liczebności do wiosny. Z tego powodu polecana jest jedynie w okolicach bardzo ciepłych. Dla Polski będą to okolice dolnego śląska, niskie piętra i południowe wystawy domków jednorodzinnych w bezpośrednim pobliżu wcześnie kwitnących roślin jak np. Wierzby, krokusy i przebiśniegi. W warunkach naszego kraju bardzo trudno nabyć czystorasowe ładnie ubarwione pszczoły. Jeśli mieszkamy w ciepłym regionie pszczoły te wygrywają z krainkami jedynie pieknym miodowym zabarwieniem oraz słabszym kitowaniem gniazda. Na obszarach o znakomitych pożytkach nie mają sobie równych gdyż matki tej rasy potrafią składać do 4000 jaj na dobę. Jeśli w uliku obserwacyjnym nie ograniczymy matki za pomocą kraty to zapewne zaczerwi każdą wolną komórkę, rodzina nie będzie mieć miejsca na składowanie pokarmu albo wyroi się z powodu braku miejsca i ciasnoty w ulu. Konwencjonalnie prowadzona formuje ogromne rodziny wykorzystujące najlepiej ze wszystkich ras pożytki bogate.

Pszczoła Środkowo Europejska – Jest bardzo dobrze przystosowana do zycia w malutkim uliku pochodzi z okolic Polski i jest pszczołą najlepiej przystosowaną do naszego klimatu. Jednak jej podstawową wadą bywa jej niezmierna złośliwość!!! potrafi długo ścigać ofiarę i atakować masowo, dużą częścią lotnych robotnic. Pszczoły słabo trzymają się plastrów i ‘spływają’ przy przeglądzie spadając z rameczek, wychodzą też często z ula. Wyselekcjonowano co prawda linie o zmniejszonej żądliwości jednak stanowczo odradzam trzymanie tych pszczół w okolicach o wysokim stopniu zaludnienia ( bloki , osiedla domków jednorodzinnych) Nawet malutkie rodziny tej pszczoły potrafią atakować (a nie tylko latać) w odległości do 50m! Rasa ta jest też często skłonna do rójki co prowadzi do częstych strat cennych matek zabijanych przez młode. Jeśli mamy domek wolnostojący i okno skierowane na nie używaną część ogrodu, pszczoła ta będzie dobrym wyborem ze względu na witalność i przystosowanie rodzin do naszego klimatu. Nie mniej należy liczyć się z żądliwością oraz częstą chęcią do rozmnażania się rodziny.Pszczoły tej rasy intensywnie pokrywają wnętrze ula kitem, co nieco może psuć estetykę.

Pszczoła kaukaska – Jest spokojna w czystej lini, buduje plastry niechlujnie, lubi kitować gniazdo, jest bardzo wścibska i wlatuje do mieszkań w poszukiwaniu słodkich substancji. W kolejnych pokoleniach i krzyżówkach potrafi być bardzo złośliwa , porównywalnie do pszczoły środkowo europejskiej. Ma dłuższy języczek od pozostałych pszczół dlatego też może korzystać z większej bazy kwitnących roślin jak np. z koniczyny czerwonej zwykle niedostępnej dla pozostałych. Źle zimuje przy wilgotnych zimach , jest wrażliwa na choroby grzybicze i bakteryjne larw pszczelich. Odradzamy hodowanie tej rasy w miniaturowych ulikach ze względu na możliwość pojawienia się agresywności, silnego kitowania gniazda oraz łączenie plastra z szybami co wygląda niezbyt estetycznie. Nie mniej jeśli jesteś fanem tej rasy pszczoły w miniulbkach będą rozwijać się dobrze.

Podsumowując:

Wybierając rasę pszczół do zasiedlenia ulika należy przemyśleć i dokładnie rozważyć co jest naszym celem oraz wziąć przede wszystkim pod uwagę bezpieczeństwo okolicznych mieszkańców. W miejscach bezludnych dobrym wyborem może okazać się pszczoła środkowo europejska, w zurbanizowanych zdecydowanie krainka, a w ciepłych południowo zachodnich regionach kraju na niskich kondygnacjach od strony południowej włoska np. całkiem pomarańczowa linia cordovan.
Ogólnie należy powiedzieć ,że linie hodowlane pszczoły rasy kraińskiej są zdecydowanie najbardziej uniwersalne oraz najłagodniejsze! Są linie które wymagają specjalnie złych intencji w postaci np. gniecenia dużej ilości pszczół aby wyzwolić w nich odruchy obronne pomimo liczebności rodzin powyżej 50000 sztuk czyli 5kg pszczół. Pamiętajmy cały czas ,że uliki obserwacyjne wersji mini zamieszkuje od 1000-4000 robotnic.

Views: 11