bee-propolis-hey-honey

 

Sur le couvain une abeille se dŽplace avec fixŽ sur ses pattes deux pelotes de propolis. La propolis est lÕagent protecteur de la ruche tant sur le plan matŽriel que thŽrapeutique. Lissage des parois, colmatage des ouvertures de la ruche mais aussi bactŽricide, fongicide et antiseptique. La propolis empche la propagation des maladies dans la colonie ds lÕentrŽe de la ruche. Elle aseptise lÕintŽrieur des alvŽoles avant le dŽp™t des Ïufs, le stockage du miel et du pollen. Et elle sert Žgalement ˆ isoler le cadavre dÕun intrus, une souris ou un lŽzard en lÕenrobant dÕune couche de propolis pour crŽer ainsi un caveau imputrescible.

Zbieraczka propolisu z charakterystycznym błyszczącym ładunkiem żywic

 

Propolis, kit pszczeli

Film pokazujący zbieraczkę propolisu

Propolis kiedy jest świeży jest lepką substancją łatwo przylegającą i przyklejającą się do każdej powierzchni. W chłodzie i po pewnym czasie ulega stwardnieniu. Rozpuszcza się bardzo dobrze w alkoholu, dzięki czemu łatwo można go w takiej formie rozpuszczonej przechowywać.

Propolis jest silnym antybiotykiem!

Jest to niezwykle silny antybiotyk, działa bakteriobójczo na wiekszość bakterii zewnątrzkomórkowych w tym na gram ujemne i gram dodatnie. Wykazuje znaczną aktywność wobec szczepów gronkowców MRSA a także innych opornych bakterii.
Wadą kitu pszczelego jest to ,że musi być stosowany zewnętrznie i w rozcieńczeniu na błony śluzowe. Bardzo znacznie ten fakt zmniejsza jego użyteczność gdyż wewnetrznie nie mozna go przyjmować.
Moc bakteriobójcza kitu jest bardzo duża , niegdyś była to główna substancja służąca do balsamowania zwłok, które wtedy nie ulegały rozkładowi. Do teraz pszczoły wykorzystują to działanie, balsamując ciała myszy które wtargną do ula próbując kraść miód. Zabalsamowane kitem nie stanowią zagrożenia epidemiologicznego dla rodziny pszczelej.
Kit pszczeli jest jednym z najważniejszych czynników warunkujących tzw odporność koloni pszczół na zakażenia. Pszczoły pozbawione dostępu do kitu są znacznie bardziej podatne na rozwój chorób grzybowych i bakterynych.

Views: 0