Marzec

 

Marzec- 2019, Utrata matki w okresie zimowli spowodowana obecnością matki fałszywej w okresie jesiennym. Okłębienie matki i agresja w stosunku do ratunkowych w rodzinie z fałszywą matką.

 

 

Jeśli jesienią zadbaliśmy o przygotownie pszczół do zimy , to wiosną nie musimy robić prawie nic, mozemy cieszyć się obserwując budzenie się przyrody do życia i wraz z nią naszych pszczół.
Jednakże czasem zdaża się ,że na przedwiośniu ginie matka pszczela. Jesli tak się stanie mamy dwie opcje:
1) Pszczelarze wiosną często łączą słabe rodziny ze sobą zwiększając ich szansę przeżycia likwidując jedną z matek. Możemy spróbować odkupić od takiego pszczelarza matkę i podać swoim pszczołom,
2) Poczekać na pojawienie się matki ratunkowej , którą zwykle pszczoły wychowaja jeśli jest choć jedno jajo złożone w plastrach lub młoda larwa. Jeśli jednak jest wczesna pora roku tzn np. marzec to szanse na znalezienie przez tą matkę trutnia będą znikome i rodzinę czeka zagłada.
Czasem nie pozostaje nic innego jak kupno nowej rodziny w maju/czerwcu.

W rodzinach pszczelich w połowie miesiąca, a czasem i wcześniej zaczyna się wychów młodego pokolenia pszczół. W ciepłe dni robotnice zaczynają przynosić pyłek i nektar. Po przyniesieniu pierwszego pyłku rodzina pszczela gwałtownie przyspiesza swój rozwój. Zużycie zapasów zimowych ledwo zauważalne w poprzednich miesiącach bardzo się nasila. Należy pamietać ,że na wychowanie jednego plastra poczwarek= pszczół rodzina zjada 1 plaster o takiej samej powierzchni poszytego zapasu. Gdyby w ulu brakowało pokarmu należy użyć podkarmiaczki z inwertem aby uzupełnić zapasy. Wbrew pozorom przy chwiejnej pogodzie i ubogiej w rośliny pożytkowe okolicy głód o tej porze roku nie jest wcale rzadki. Nie należy zwlekać z podaniem syropu gdyż nawet kilku godzinny brak pokarmu zakończy się masowym zamieraniem pszczół wycieńczonych pracą przy czerwiu oraz długą zimowlą.