Luty w rodzinie pszczelej

Pierwsze zbiory pyłku w sezonie (leszczyna) – film.

 

Zimowa utrata matki Luty 2019 – film.

W większej części Polski zima trwa zwykle w lutym w najlepsze i ani myśli odpuszczać.

Pierwsze obloty pszczół…

Kiedy wreszcie wyśledzymy w wiadomościach o pogodzie prognozę ocieplenia i temperatur powyżej 8’C i zrobimy się znów podekscytowani hodowlą pszczół musimy wykonać kilka bardzo prostych czynności.
W przeddzień przewidywanego oblotu odłączmy wąż i wciągnijmy z niego martwe pszczoły odkurzaczem, lub poprostu wysypmy je. Delikatnie odciągnijmy również martwe owady i resztki wosku z dennicy ula.
Przedwiośnie jest najtrudniejszym okresem dla pszczół. Zmęczone ciężkim okresem zimowym będą zmuszone wychowywać duże ilości młodych pszczół. Większośc rodzin pszczelich w tym okresie bardzo traci na liczebności. Stare pszczoły zbierające pyłek i nektar masowo giną podczas zmian pogody i poprostu ze starości. Młodsze ,które są karmicielkami szybko zużywają swoje zapasy biologiczne i również będą żyły jeszcze do 6-7 tygodni. Tak więc cała nadzieja, i para robotnic idzie w wychów młodego pokolenia. Matka nasila składanie jaj , robotnice muszą podgrzać do 34’C całą powierchnię plastrów gdzie rozwijają się młode postaci pszczół.
Pszczołom w ulu obserwacyjnym przetrwanie tego okresu przychodzi łatwiej niż tym z uli tradycyjnych. Na dworze temperatury często jeszcze ujemne silne wiatry bardzo utrudniają pszczołom utrzymanie temperatury na właściwym poziomie. Ogranicza to ilość składanych jaj i bardzo wyczerpuje pszczoły. W warunkach domowych natomiast temerarturę jest łatwo utrzymać. Wystarczy podnieść ją o 14’C ze zwyczajowych 20’C. Na dworze różnice teperatur mogą sięgać przy nocnych przymrozkach dochodzić do 40’C.
Podobnie jak zimą jeśli zaobserujemy braki pokarmu w plastrach niezwłocznie usupełniamy je syropem 1:1 (1 część wagowa cukru buraczanego , 1 część wagowa wody). Podajemy go jak zwykle przez podkarmiaczki.
Pszczołom o tej porze roku nie może zabraknąć pokarmu cukrowego- miodu, lub syropu. Jeśli tak sie stanie zginą w ciągu kilku godzin lub z powodu nidogrzania larw i poczwarek , rozwiną się liczne choroby bakteryjne i grzybicze larw pszczelich co może doprowadzić do upadku rodziny.
Po pierwszych lotach oczyszczających jelito, kiedy pszczoły zataczają około 50m kręgi w okolicy ula masowo oddając nagromadzony w jelicie kał następują prace porządkowe w ulu. Pszczoły zajmują się naprawą plastrów oraz wynoszeniem wszelkich odpadków i czyszczeniem wnętrza ula. Następnym etapem są loty po wodę i pyłek. Woda i pyłek są szczególnie ważny dla młodych larw pszczelich. Rodziny wychowujące młode lataja po pyłek i wodę a te które wychowu młodych jeszcze nie rozpoczęły tego nie robią. Dobrym pomysłem jest urządzić poidełko dla pszczół w postaci wody w podkarmiaczce butelkowej- oszczędzi to życie wielu zbieraczkom, które giną przy nie kożystnej zimnej i zmiennej wczesną wiosną pogodzie. Możemy też urządzić poidełka na parapecie południowego okna w taki sposób aby w ciemnym naczyniu stała świeża woda i tkanina tak aby pszczoły się nie mogły potopić. Zwykle dość szybko uczą się kożystać z takiego dobrego źródła wody.

Views: 0