Listopad

 

 

Od listopada aktywność pszczół mocno słabnie. Nie ma już młodych które trzeba ogrzewać , kończą kwitnienie ostatnie rosliny pyłko i nektarodajne.
Wobec tego temperatura w ulu , także wokół królowej spada do temperatury pokojowej lub nawet niższej, metabolizm pszczół znacznie się obniża. Pszczoły bardzo leniwie siedzą i nie wiele się ruszają na plastrach.
Poza okresami słonecznej pogody gdy jeszcze pojedynczde robotnice wykonują , krótkie loty zwiadowcze ruch pszczół przy wylocie zamiera
Silne wichury i zmienna pogoda , chłód wpływający do ula przez wąż łączący ze światem zewnetrznym sprawiają ,że pszczoły odruchowo przy chłodach zbijają się w tzw kłąb czyli gęstą kulę robotnic. Ma je to chronić przed chłodem, Jednakże w płaskim ulu obserwacyjnym nie może on przybrać kształtu kulistego.
Po pewnym czasie rój odkrywa ,że nie musi się obawiać i rozprasza się po plastrach , jednak w okolicy królowej pozostaje bardziej zagęśzczony.
Robotnice niemrawo jakby w letargu poruszają się po plastrach, część nie porusza się wcale, co jakiś czas przyjmuje tylko pokarm.