bigstock-A-picture-of-a-swollen-hand-du-36467728-840x560

Honeybee-660x439

Kiedy pszczoła chce żądlić?

 

Pszczoły żądlą w 3 przypadkach:

– W obronie ula jesli coś w małej odległości od wylotu szybko się porusza. Dlatego należy wykonywać powolne ruchy w miejscu gdzie pszczoły mają wylot.

– W obronie ula jeśli nieumiejetnie otwieramy ul i gnieciemy pszczoły.

– Zgnieciona pszczoła użądli , żądło wysunie się automatycznie

 

Pszczoły traktowane w odpowiedni sposób nie żądlą

 

Czy to bezpieczne?

 

Pierwszym zadawanym pytaniem przez wszystkich moich znajomych w tym sam sobie je zadawałem jest właśnie to: Czy pszczoły nie zagrożą moim bliskim i mnie samemu?
Ul obserwacyjny nawet w szczycie rozwoju rodziny nie przekracza 10-15% liczebności zwykłego ula. Wylot znajduje się daleko od plastrów, mobilizacja strażniczek oraz ich ilość jest znacznie zredukowana w porównaniu do ula konwencjonalnego. Dlatego rodziny zamieszkujące taki ul są zdecydowanie łagodniejsze i mniej zadziorne w porównaniu do tych z uli zwykłych. Ponadto proponujemy pszczoły bardzo łagodne.
Po wielu latach pracy z tymi stworzeniami mogę stanowczo stwierdzić ,że dla osób nie uczulonych , które postepują zgodnie z instrukcją ul w mieszkaniu jest bezpieczny. Oczywiście należy się liczyć z tym ,że pszczoła będzie mogła nas użądlić jesli popełnimy błąd i ją zdusimy. Dlatego też tak ważne jest aby nie być uczulonym na ich jad. Jest to jedyne przeciwskazanie. Dla osób nie uczulonych użądlenia działają ochronnie.
Przez cały czas mojej przygody z pszczołami wszystkie użądlenia( w liczbie może 10 na 20 lat) jakie miały miejsce wynikały nie z ataku pszczół ,a z ich zduszenia palcem lub nogą przy manipulacjach wewnątrz znacznie gorzej wykonanych i przemyslanych uli konwencjonalnych.
Zabezpieczenie ula obserwcyjnego i jego szczelność oraz sposób podłączenia całkowicie izoluje pszczoły od naszego mieszkania. Ul skręcony i przewrócony również się nie rozsypuje.
Kiedyś , przy innym typie ula – zbił mi się taki i rozsypał. Pszczoły chodziły oszołomione po podłodze i kilkanaście się wzbiło do okien , żadna nie atakowała(chodzące po podłodze spryskałem je wodą ze zraszacza do roślin i zgarnąłem szufelką do pudełka sniadaniowego. Mokra żadna nie odleci. Następnie wysypałem towrzystwo na parapet przy otworze wlotowym. W ciągu 45 min wszystkie pszczoły były ponownie w uliku, te które się wzbiły wypusciłem przez okno – również wróciły).
Jednakże ten ul nie rozsypuje się i nie bije dzięki pleksi i poczwórnym mocowaniom. Trzeba jednak pamiętać aby były one zakręcone cały czas właśnie na takie wypadki.
Czasem podczas manipulacji zdaża się iż pszczoła wyjdzie nam z ula na zewnątrz np. gdy ściągamy korpus lub otwieramy otwory podkarmiaczki itp, zrobimy to nie umiejętnie lub bez użycia odstraszacza jakim jest olejek migdałowy i goździkowy. Wystrczy ją złapać specjalną łapką, i wypuścić przez okno. Jeśli jest starsza niż 8-9 dni bez problemu powróci do ula przez wąż od strony zewnetrznej gdyż zna drogę. Pszczoły młodsze w ilości około połowy całej liczebności wogóle nie potrafią latać. Ale z reguły te co wyjdą to pszczoły starsze. Młode nie chętnie opuszczją plastry.

Sąsiedzi

 

Należy zwrócić uwagę aby sąsiedzi pod nami nie stawali w otwartym oknie. Nasze okno- parapet należy oznaczyć przy wylocie pszczół kolorem żółtym lub niebieskim aby pszczoły widziały swój ul w serii okien z dużej odległości.
Okno pod naszym(z uwagi na małą odległość) jest narażone na to ,że pszczoły bedą się mu baczniej przyglądać, zwłaszcza czuprynom ludzi symulujacych zwierzę dlatego jeśli chcemy być bezpieczni upewnijmy się ,że w tym oknie nikt nie będzie stawał gdy bedzie otwarte na oścież. Najlepiej też uprzedźmy sąsiada i zapytajmy go o to okno czy musi się wychylać i stawać w nim czy może zrezygnować. Tak więc jeśli tylko mamy możliwość wyboru okna/ściany wybierajmy tak aby odległość do sąsiadów była jak największa. Jeśli nie mamy takiego miejsca ale posiadamy balkon wybierzmy własnie balkon. Jesli będziemy chodzić po balkonie bez gwałtownych ruchów pszczoły bedą nas omijać i ignorować.
W domkach jednorodzinnych i szeregowcach nie ma żadnych problemów również pozostali sąsiedzi nie będą mieli styczności z naszymi pszczołami.

Bezpieczeństwo na osiedlu w mieście

Pszczoły poza obrebem swojej najbliższej (1-5m) okolicy ula nie mają instynktu obronnego i są tchórzliwe. Dotknięte, uderzone, przegonione pospiesznie uciekają , nie mszczą się i nie gonią agresora. Jest to zrozumiałe gdyż żądląc tracą w ciągu maksymalnie kilku godzin życie. Żadlenie w takiej sytuacji jest ewolucyjnie bardzo nie korzystne. Pszczoły latają wysoko , ich drogi nie krzyżują się z ludzkimi. Po kilku metrach od naszego wylotu z ula zagęszczenie pszczoł spada (w przybliżeniu)do poziomu takiego jakby naszego ula nie było. Pszczoły poprostu z prędkością około 25 km rozpierzchają się na polu powierzchni koła o promieniu 3 km i szukają jedzenia.