Kiedy pszczoła chce żądlić?
Pszczoły żądlą w 3 przypadkach:
– W obronie ula jesli coś w małej odległości od wylotu szybko się porusza. Dlatego należy wykonywać powolne ruchy w miejscu gdzie pszczoły mają wylot.
– W obronie ula jeśli nieumiejetnie otwieramy ul i gnieciemy pszczoły.
– Zgnieciona pszczoła użądli , żądło wysunie się automatycznie niezależnie od jej zamiarów.
Pszczoły traktowane w odpowiedni sposób nie żądlą
Czy to bezpieczne?
Pierwszym zadawanym pytaniem przez wszystkich moich znajomych w tym sam sobie je zadawałem jest właśnie to: Czy pszczoły nie zagrożą moim bliskim i mnie samemu?
Ul obserwacyjny 3d nawet w szczycie rozwoju rodziny nie przekracza 2-5% liczebności zwykłego ula. Wylot znajduje się daleko od plastrów, mobilizacja strażniczek oraz ich ilość jest znacznie zredukowana w porównaniu do ula konwencjonalnego. Dlatego rodziny zamieszkujące taki ul są zdecydowanie łagodniejsze i mniej zadziorne w porównaniu do tych z uli zwykłych. Ponadto proponujemy używać do hodowli pszczoły łagodnych lini hodowlanych.
Po wielu latach pracy z tymi stworzeniami mogę stanowczo stwierdzić ,że dla osób nie uczulonych , które postepują zgodnie z instrukcją ul w mieszkaniu jest bezpieczny. Oczywiście należy się liczyć z tym ,że pszczoła będzie mogła nas użądlić jesli popełnimy błąd i ją zdusimy. Dlatego też tak ważne jest aby nie być uczulonym na ich jad. Jest to jedyne przeciwskazanie. Dla osób nieuczulonych użądlenia działają ochronnie (apiterapia)
Przez cały czas mojej przygody z pszczołami wszystkie użądlenia( w liczbie może 30x na 30 lat) jakie miały miejsce wynikały nie z ataku pszczół ,a z ich zduszenia palcem lub nogą przy manipulacjach wewnątrz inaczej wykonanych i przemyślanych ulach konwencjonalnych.
Zabezpieczenie ula obserwcyjnego i jego szczelność oraz sposób podłączenia całkowicie izoluje pszczoły od naszego mieszkania. Ul skręcony i przewrócony również się nie rozsypuje.
Kiedyś , przy innym typie ula – zbił mi się taki i rozsypał. Pszczoły chodziły oszołomione po podłodze i kilkanaście się wzbiło do okien , żadna nie atakowała(chodzące po podłodze spryskałem je wodą ze zraszacza do roślin i zgarnąłem szufelką do pudełka sniadaniowego. Mokra żadna nie odleci. Następnie wysypałem rodzinę na parapet przy otworze wlotowym. W ciągu 45 min wszystkie pszczoły były ponownie w uliku, te które się wzbiły wypuściłem przez okno – również wróciły). Tamten ul był szklany jedno modułowy, obecnie takich nie używamy.
Jednakże ul 3d nie rozsypuje się i nie bije dzięki pleksi i poczwórnym mocowaniom. Trzeba jednak pamiętać aby były one zakręcone cały czas właśnie na takie wypadki.
Czasem podczas manipulacji zdarza się, iż pszczoła wyjdzie nam z ula na zewnątrz poprzez naszą nieuwagę. Wystrczy ją złapać specjalną łapką, i wypuścić przez okno. Jeśli jest starsza niż 8-9 dni bez problemu powróci do ula przez wąż od strony zewnetrznej gdyż zna drogę. Pszczoły młodsze w ilości około połowy całej liczebności wogóle nie potrafią latać. Ale z reguły te co wyjdą to pszczoły starsze. Młode nie chętnie opuszczją plastry.
Sąsiedzi
W domkach jednorodzinnych i szeregowcach nie ma żadnych problemów gdyż sąsiedzi nie będą mieli styczności z naszymi pszczołami, jeśli ule zamontujemy z wylotem w wolną stronę lub w kierunku krzewów, albo na wyższej kondygnacji.
Zakładając ul obserwacyjny w bloku zwróćmy uwagę aby rodzaj ula zapewniał minimalną siłę rodziny (czyli był możliwie najmniejszy). Najważniejszym aspektem jest montaż wylotu albo od strony swojego własnego balkonu lub tarasu , albo w możliwie największym oddaleniu od okien sąsiadów i przejść pieszych. Zagrożeniem nie jest tutaj sama chęć żądlenia w okolicy wylotu( bo praktycznie nie występuje u łagodnych lini), a błądzenie pszczół, zwłaszcza przy niekorzystnej zimnej i wietrznej pogodzie. Mogą wpadać przez uchylone okna do sąsiadów. Dzieje się tak zwłaszcza wtedy gdy wylot ula jest słabo oznakowany co utrudnia pszczołom łatwą lokalizację wejścia z lotu.
Bezpieczeństwo na osiedlu w mieście
Obecnie pszczoły poza obrębem najbliższej (1-5m) okolicy ula nie mają instynktu obronnego i są tchórzliwe. Dotknięte, uderzone, przegonione pospiesznie uciekają , nie mszczą się i nie gonią agresora. Jest to zrozumiałe gdyż żądląc tracą w ciągu maksymalnie kilku godzin życie. Żadlenie w takiej sytuacji jest ewolucyjnie bardzo niekorzystne. Pszczoły latają wysoko , ich drogi nie krzyżują się z ludzkimi. Po kilku metrach od naszego wylotu z ula zagęszczenie pszczoł spada (w przybliżeniu)do poziomu takiego jakby naszego ula nie było. Pszczoły poprostu z prędkością około 25 km rozpierzchają się na polu powierzchni koła o promieniu 3 km i szukają jedzenia. Przy ilości robotnic lotnych w ulu około 300-400 zagęszczenie staje się szybko znikome, zwłaszcza ,że nie wszystkie pszczoły lotne wykonują loty.
Views: 1