Rozwój pszczoły w przyspieszonym tempie

Wygryzanie się młodej pszczoły z komórki plastra

eggs

Jaja złożone na dnie komórek

larwy

Młode larwy pszczele pływające w mleczku

poczwarki

Poczwarki w różnym stadium rozwoju

wyleg

Wygryzająca się młoda robotnica

Rozwój osobniczy pszczół

 

Królowa składa jaja koncentrycznie od środka plastra idąc spiralą ku zwenętrznym jego brzegom. Złożenie każdego zajmuje jej około minuty. Przytwierdza je specjalną wydzieliną do dna komórki woskowej.
W stałej temperaturze około 34’C i odpowiedniej wysokiej wilgotnosci, którą zapewniają robotnice rozwój jaja trwa 3 dni. Po tym okresie wylęga się biała larwa a na kilka godzin przed wylęgiem pszczoły umieszają na dnie komórki obok jaja kroplę mleczka. Wylęgająca się larwa zjada je i szybko rośnie , robotnice cały czas rozwoju, który trwa tylko 5 dni, karmią larwy dostarczając ten pokarm. Od 3 dnia życia podają im mieszaninę miodu z pyłkiem – wyjątkiem są larwy przyszłych królowych ,które otrzymują zawsze tylko mleczko pszczele.

Larwa zwiększa masę 2000 razy w ciągu 5 dni!

Tak odżywiony i ogrzany czerw (tak fachowo nazywane są stadia rozwojowe pszczół) przez 5 dni swojego rozwoju przybiera 2000X na swojej masie, liniejąc kilka razy (zrzucając oskórek który już jest zbyt mały). Piątego dnia pszczoły zamykają komórkę woskowym wieczkiem i nie zaglądają do środka aż do czasu przeobrażenia się larwy w poczwarke i później dorosłą pszczołę.
Szóstego dnia larwa zjada cały zapas pokarmu z komórki , wyprostowuje się i linieje po raz ostatni przybierając formę dorosłej pszczoły. W dziewiątym dniu od wylęgu kształtem zaczyna przypominać postać dorosłą jest jednak biała a całe wnętrze ulega tzw histolizie czyli rozpuszczeniu- komórki muszą na nowo utworzyć organy- ale tym razem dorosłego owada.
Przez kolejne 12 dni ciemnieje a organy wewnętrzne przekształacają się tak aby umożliwić życie dojrzałej pszczoły. Proces tej przemiany nazywany jest metamorfozą- przeobrażeniem zupełnym.

W 21 dniu rozwoju młoda pszczoła tylko nieznacznie jaśniejsza od starszych sióstr przegryza woskowe wieczko i przy pomocy z zewnątrz lub bez niej opuszcza komórkę. W przypadku śmierci jakiejś z postaci rozwojowej pszczoły otwierają komórkę i usuwają martwe masy poza ul. Nastepnie całą komórkę dokładnie oczyszczją i pokrywają warstwą kitu. Szybkość tego procesu oczyszczania stanowi o odporności pszczół na choroby. Te odporniejsze szybciej usuwają po prostu źródło zakażenia. Jest to tak zwane zachowanie higieniczne i jest ono wysoce dziedziczną cechą u tego gatunku. Niestety cecha ta jest częściowo sprzężona z zachowaniami obronnymi pszczół. W skrócie mówiąc pszczoły bardziej higieniczne sa również bardziej agresywne.
Po każdym kolejnym wychowanym pokoleniu robotnic plaster ciemnieje. Dzieje się tak dlatego ,że larwa tuż przed przeobrażeniem się w poczwarkę tworzy oprzęd którego resztki pozostają na ściankach. Robotnice czyszczą taką komórkę z resztek i pokrywają ją cienką warstwą żółto-brązowo-czarnego kitu o działaniu silnie bakteriobójczym. Tak przygotowana komórka plastra staje się z każdym pokoleniem wychowanych w niej pszczół mniejsza.

Zupełnie stare plastry są całkiem czarne, natomiast świeżo wybudowane tzw dziewicze mają kolor od mlecznego, prawie przezroczystego do lekko żółtego. Nowy plaster budowany pomiedzy ,albo w pobliżu starszych zwykle jest ciemniejszy ze względu na to ,że pszczoły czasem podkradają materiały ze starego plastra nadbudowaując takim materiałem nowe komórki.

Views: 148