+48 500 039 770 contact@windowbee.com

Kliknij strzałkę aby zmienić

Jesienna wymiana matek pszczelich. Film pokazujący skuteczny sposób poddawania matki pszczelej do rodziny.

Wymiana matek pszczelich

Proszę obejrzeć film po prawej. Przedstawiono w nim dwa proste sposoby wymiany matki pszczelej – są one bardzo skuteczne. Jeden zakłada osierocenie rodziny bezpośrednio przed podaniem matki hodowlanej, w drugim przypadku natomiast poddanie królowej następuje 2 tygodnie po osieroceniu. Jest miedzy nimi ogromna różnica w zachowaniu pszczół. Generalnie łatwiej przyjmowana jest matka po dłuższym osieroceniu rodziny. Jednak nie należy przekraczać okresu 15 dni gdyż w rodzinie mogą pojawić się trutówki – robotnice zdolne do rozrodu partenogenetycznego. Będą one zabijać każdą podaną królową. Nie różnią się wyglądem od pozostałych robotnic dlatego jest je niezmiernie trudno usunąć. Jedna rzecz wymaga komentarza – otóż robotnice towarzyszące matce podczas transportu należy każdorazowo usunąć. Mogą one wzmagać agresję robotnic osieroconego roju w stosunku do poddawanej nowej królowej.

Gdyby oba sposoby zawodziły – przy wyjątkowo opornych rodzinach, można postąpić tak:

-Każdorazowo usunąć lub zniszczyć dotychczasową matkę pszczelą.

-Założyć do ulika wąż podłączony do CO2.

-Uśpić pszczoły odkręcając dopływ gazu w adekwatnej ilości do objętości ula. Należy tak dobrać przepływ aby pszczoły znieruchomiały w ciągu 30-45 sek.

-Wpuścić do środka królową, tak aby też usnęła z powodu kwasicy oddechowej wywołanej gazem. Kiedy zaśnie należy wyłączyć dopływ gazu.

Pszczoły po obudzeniu zaakceptują każdą podaną królową. Warunkiem powodzenia jest wykonanie zabiegu po ustaniu lotu pszczół, a więc w nocy tak aby każda robotnica została uśpiona. Te które nie ulegną pełnej narkozie nadal mogą stanowić zagrożenie dla nowo podanej matki.

Niewątpliwą zaletą tej metody jest łatwość i szybkość podania każdej matki. Olbrzymią wadą natomiast jest skrócenie życia robotnic o około 25%. Jednocześnie jeśli zabieg wykonamy jesienią to pszczoły szykujące się do zimy i wpadające w stan względnej diapauzy (zmian fizjologicznych związanych z zimowaniem) wyjdą z tego procesu do pełnej aktywności. Spowoduje to ,że mogą nie dotrwać do zimy. Dlatego sposób z CO2 należy stosować najpóźniej do końca lipca. Wyjątkowo, przy poddawaniu wybitnie cennych matek później. Należy się jednak liczyć z tym ,że rodziny takie będzie trzeba zasilić czerwiem na wygryzieniu, tak aby szybko uzupełnić niedobory krótkowiecznych robotnic, jeszcze przed zimą.