+48 500 039 770 contact@windowbee.com

     Prace hodowlane w sezonie, rok pszczelarski

 

 

    Wszystkie stworzenia zamieszkujące obszary klimatu umiarkowanego podlegają działaniu pór roku.
Rodzina pszczela rozważana musi być jako jeden superorganizm i jako jedność traktowana. Jako całość zimuje , gromadzi zapasy i dojrzewa aby się podzielić na mniejsze samodzielne jednostki- roje potomne. Cały ten cykl podąża zawsze z około 3 tygodniowym opóźnieniem w stosunku do rozwiającej się wegetacji roslinnej. Od niej właśnie zalezy przeżycie i zdrowie roju. Pszczelarz również posiadając ul obserwacyjny będzie zależny od pogody i rozwoju wegetacji w jego otoczeniu pośrednio oddziałującej na jego pszczoły.
Prace związane z obsługą ula – pszczół będzie musiał wykonywać w określonych okresach podaczas gdy w innych będzie tylko obserwował efekty swoich poprzednich ingerencji i podglądał życie pszczół.
Pracochłonność obsługi ula jest bardzo mała, ogranicza się do kilku miodobrań , zabiegów przeciwrójkowych ,leczenia przeciw warrozie oraz podkarmienia rodzin na zimę. Większości z tych czynności nie można zaniedbać gdyż grozić to będzie ucieczką lub upadkiem rodzin pszczelich.

    W menu po lewej przedstawione zostały w porządku chronologicznym podstawowe prace jakie należy wykonać wraz z opisami czego można spodziewać się po rodzinach pszczelich w poszczególnych okresach roku.