+48 500 039 770 contact@windowbee.com

Kliknij strzałkę aby zmienić obrazek

Gdzie można hodować pszczoły?

     Roje pszczele w naturalnym gnieździe lub też w zwykłych ulach są całoroczne. Oznacza to ,że potrafią przeżyć okres zimowy ogrzewając wnętrze gniazda podczas mrozów ,spalając nagromadzone zapasy cukru czy też miodu. Aby tego dokonać roje liczące około 40tys. robotnic formują w razie chłodów kulę ze ścisłą otoczką zewnętrzną pszczół. Dzięki temu mając łączną masę około 4kg zachowują się jak 4 kg zwierzę stałocieplne. Potrafią bronić się przed zmianami temperatury i wilgotności dostosowując zwarcie i rozmiar tzw kłębu czyli owej kuli oraz regulując swój metabolizm.
Ulik obserwacyjny zawiera pszczoły o masie zaledwie 0,1-2kg. W związku z czym jest im niezmiernie trudno utrzymać w płaskim ulu (duża powierzchnia utraty ciepła) odpowiednią temperaturę nawet latem podczas jej spadków <15’C. Podczas wychowu młodych muszą utrzymywać ją na poziomie około 34’C. Jeśli tego nie zapewnią czerw- czyli larwy pszczół i jaja mogą zamierać , chorować powodując zamieranie całej rodziny. Z tego powodu ul który Państwo instalują w domu MUSI być postawiony w warunkach domowych!. Jest to warunek przetrwania pszczół. Ponadto jego konstrukcja nie zapewnia wodoodporności na wypadek deszczu. Oczywiście zarówno zimno jak i nadmierne ciepło doprowadzi do śmierci lub ucieczki rodziny pszczelej. Ul powinien stać w pomieszczeniu, w którym nie ma bezpośredniej operacji słonecznej, a temperatura rzadko albo nigdy nie przekracza 30’C. Szczególnie często tak wysokie temperatury zdarzają się na poddaszach od strony południowej.
     Pszczołom zdecydowanie trudniej jest obniżyć temperaturę w ulu niż ją podnieść. Co prawda potrafią przynosić i odparowywać wodę, dużo pszczół może zająć się wentylacją gniazda ale na dłuższą metę przestają pracować i po pewny czasie w panice ratując się próbują uciekać z ula. Dlatego bardzo ważne jest ustawienie ula w optimum termicznym dla nigo czyli temp 15-28’C bez bezpośredniego nasłonecznienia, przy czym 15’C głównie w okresie zimowym gdy pszczoły nie są zmuszone do wychowu młodych pokoleń. Obniżenie temperatury poniżej 15’C w okresie zimowym sprawia ,że pszczoły zaczynają intensywniej ogrzewać się nawzajem i produkować duże ilości metabolicznej pary wodnej. Skrapla się ona w nieogrzewanych przez pszczoły plastrach, zapasach i ścianach ula. Wilgoć ta prowadzi do pojawienia się pleśni oraz bardzo niepokoi pszczoły, które zamiast spokojnie siedzieć przez zimę na plastrach zaczynają nerwowo chodzić po ulu. Niepokój się nasila , wzrasta temperatura , spożycie pokarmu. Pszczoły przepełniają jelito po czym wychodzą nawet w czasie mrozu na zewnątrz chcąc się opróżnić i giną. Część nie potrafi odnaleźć wyjścia i zanieczyszcza kałem plastry ,ściany ula co jeszcze bardziej niepokoi pozostałe pszczoły i cały cykl się nakręca w błędnym kole.

Stanowisko

     Bardzo ważny jest taki wybór okna , ściany dla pszczół aby krążące przed oknem nie niepokoiły swoim widokiem przechodzących ludzi. Mogą wzbudzić sensację a część z gapiów może wezwać straż pożarną. Aby tego uniknąć należy trzymać się poniższych wskazówek:
1) Nie wystawiać wylotu ula poniżej 3-go piętra nad ulicą, a jeśli jest to jedyne możliwe miejsce upewnić się ,że od przechodniów pszczoły dzieli pas zieleni, drzew albo wysokich krzewów a odległość do drogi,chodnika w lini prostej od budynku przekracza 20m.
2) Nie wystawiać wylotu ula na place zabaw dzieci.
Ogólnie nie należy stawiać go przy oknie, przed którym na tej samej wysokości w promieniu około 20m chodzą ludzie lub zwierzęta gospodarskie mogące łapać uciekające z ula pszczoły lub znajdują się okna sąsiedniego budynku. Złapana lub przyciśnięta pszczoła użądli w samoobronie. Zieleń , parkany i inne przeszkody umożliwiają zmniejszenie tego dystansu ponieważ pszczoły zmuszone są do pionowego wzbijania się w powietrze i ich loty nie przecinają się z trasą ludzi. Po okresie zapoznawania się pszczół z nowym miejscem ruch przed wylotem jest minimalny i nie wzbudza uwagi gapiów, pozostaje nie zauważony. Dobrze jest poinformować okolicznych sąsiadów w szczególności tych posiadających okna graniczące z naszym ,że może się kilka razy zdarzyć sytuacja gdy przed oknem będzie krążyć dużo pszczół. Należy również wyjaśnić istotę zjawiska i zapewnić ,że pszczoły nie są rozwścieczone a jedynie zapoznają się z nowym miejscem, wystarczy poczekać po czym cała sytuacja bezpiecznie dla wszystkich minie.

Podsumowując cały rozdział: nie kupujmy ula ani pszczół jeśli:

1) Nasza lokalizacja okna/ściany jest wystawiona bezpośrednio na ruch pieszych czy też samochodów w odległości do 20 m w linii prostej. W takim przypadku wymagane jest przynajmniej 3-cie piętro aby nie straszyć przechodniów latającymi przed oknem pszczołami lub żeby zbieraczki masowo nie ginęły trącane samochadami. Niższa lokalizacja możliwa jest tylko jeśli między oknem a ulicą jest zwarty zielony ekran roślin lub inna przeszkoda np. murowany płot, wysoki żywopłot zmuszający pszczoły do wzbijania się przed nią wysoko w powietrze. Unikać powinniśmy również wewnętrznych narożników bloków gdzie okna poszczegółnych mieszkań są skierowane na siebie bądź są blisko.
2) Pszczoły miałyby wylatywać na place zabaw dzieci lub zwierząt gospodarskich (koński pot drażni pszczoły bardzo co może skłaniać robotnice do żądlenia ponadto konie są bardzo wrażliwe na jad pszczeli ).
3) Mieszkamy na miejskiej pustyni gdzie brakuje roślin pożytkowych, nieużytków , drzew pyłko- nektarodajnych w promieniu 1 kilometra.(zdaża się to bardzo rzadko, częściej na wsi…)
4) Mamy do dyspozycji tylko okno północne, północno-zachodnie lub mieszkamy powyżej szóstego piętra.
5) Ktoś z naszej rodziny jest uczulony na jad pszczeli. Najlepszą jest lokalizacja we własnym domu jednorodzinnym z ogródkiem w mieście. Zwykle wtedy wszystkie warunki hodowli pszczół są spełnione, a my możemy się cieszyć pracą pszczół na naszych kwiatach, nie bojąc się o utrudnienia kożystania z ogrodu jak często jest to w przypadku pełnorozmiarowych uli i dużego w nich zastępu pszczół strażniczek.
     Bardzo ważny jest kierunek świata w którą skierowany będzie wylot ula. Kierunek wschodni i południowy ze względu na rzadsze występowanie wiatrów z tych kierunków wydaje się najlepszym. Ponadto ciepło słońca w okresach wiosny i jesieni pozwala nabrać zmęczonym zbieraczkom sił gdy przysiądą na ścianie budynku aby odpocząć. Światło słoneczne umożliwia także psczołom wczesne rozpoczynanie pracy każdego dnia. Kierunek zachodni i północnozachodni jest mniej korzystny. Pszczoły są często wydmuchiwane i w wietrzne dni nie mogą wogóle wyjść z ula z uwagi na przeciąg, zwłaszcza na wyższych piętrach bloków. Problem ten jest mniejszy w przypadku domków jednorodzinnych gdzie wylatują na parterze i podmuchy są znacznie słabsze. W tym wypadku taka lokalizacja jest równie dobra jak południowa czy wschodnia. Jedyną korzyścią ze złej lokalizacji kierunku wylotu jest skład rodziny pszczelej która złożona jest wówczas tylko z silnych osobników, osłabione czy też chore szybko giną. Kierunek północny- w bloku powyżej 1 piętra wydaje się nie odpowiedni, brak ciepła słońca, silne podmuchy wiatru zwiększają znacznie śmiertelność wśród zbieraczek. Ponadto występują takie same niedogodności jak przy kierunku północno zachodnim. Zdecydowanie lepszą pod tym względem jest wystawa wylotu w kierunku północno-wschodnim. Wczesne pojawianie się promieni słonecznych latem , brak silnych podmuchów wiatru z tamtego kierunku pozwala na w miarę bezpieczne loty pszczół. Pszczoły można również ustawić przy tarasie czy balkonie i pozwolić im tam wylatywać. Zwykle są osłonięte wtedy przed silnymi porywami wiatru, a wystrój balkonu bardzo ułatwia im orientację. Niedogodnością takiego ustawienia ula jest to ,że lot pszczół odbywa się w przestrzeni gdzie chodzimy, lub chodzą nasi czwronożni przyjaciele. Pszczoły w zasadzie są bardzo łagodne i nie atakują ,jednak czasem zdaża się ,że w odległości do 1m od wejścia do ula niektóre rodziny wystawiają strażniczkę która może użądlić gdy coś zacznie się szybko poruszać bezpośrenio przed nią albo będzie wydzielac nieprzyjemny dla pszczół zapach (pies, kot). Poza tym część czworonogów z upodobaniem poluje na pszczoły co w przypadku użądlenia w język może mieć bardzo niebezpieczne następstwa dla zwierzaka. Dlatego mimo ,że jest to możliwe należy starannie rozważyć takie ustawienie ula. Pamiętać należy ,że jeśli raz pszczoły nauczą się swojego miejsca zamieszkania , przenieść można je tylko do lokalizacji oddalonej przynajmniej o 5 km aby na nowo nauczyły się swojego miejsca zamieszkania i nie wracały do starego. Można również zastosować dwutlenek węgla, który odbiera pszczołom pamięć i po przetrzymaniu ula przez 3 dni w ciemnej piwnicy.
     Po narkozie co2 można je wystawić w dowolnej innej pobliskiej lokalizacji. Jeśli mamy pewność ,że królowa którą posiadamy daje bardzo łagodne potomstwo, będzie to dobra lokalizacja jeśli z balkonu korzystamy tylko my. Miejsce wylotu pszczół można oznaczyć. Znacznie zmniejsza to możliwość błądzenia zbieraczek zwłaszcza przy pierwszym oblocie oraz przy obecności całych rzedów podobnie wyglądających okien na ścianie bloku. Właśnie tam znaczenie jest niezbędne. Najlepiej widzianymi przez pszczoły kolorami są niebieski i żółty. Parapet i wejście do ula powinno zostać pomalowane tymi kolorami, można też nakleić specjalną nalepke wodoodporną dostarczoną wraz z ulem na parapet lub szybę bezpośrednio przy wylocie. Zdecydowanie zmniejsza to pomyłki pszczół , dzieki temu nie są zmylone podobieństwem okien sąsiadów i trafiają bezpośrednio do naszego okna. W przypadku ustawiania ula w domkach jednorodzinnych gdzie okolica okna lub sciany jest charakterystyczna i nie stwarza mozliwości błądzenia można pominąć malowanie wejścia do ula. Ustawienie samego ula w mieszkaniu jest również bardzo ważnym czynnikiem warunkującym jego użyteczność. Powinien być ustawiony w miejscu o łatwym dostępie do niego i obserwcji gdyż w tym celu przecież został stworzony. Charakterystyczny drewniany design nowoczesnego wnętrza może być wyeksponowany na półeczce usytuowanej jak najbliżej okna na ścianie wystawionej do pomieszczenia, w którym pszczoły są umieszczone. Takie umiejscowienie chroni też pszczoły przed chłodem lub słońem. Jednocześnie umożliwia niezakłucone korzystanie z okna( pszczoły nie wlatują do domu po jego otwarciu, jednak z otwieraniem okna nalzeży się strzymać przez 2 tyg od umieszczenia tam pszczół. Przez 2 tyg. nauczą się trafiać bezbłędnie.) kierują się bezpośrednio do wylotu w rogu okna , pozwalając obserwować loty przy otwartym oknnie na oścież. Jeśli to możliwe ul oraz druciany wąż należy odizolować od grzejników które często lokalizowane są bezpośrednio pod oknami. Ma to znaczenie zimą. Ciepłe suche powietrze pobudza zimą pszczoły. Starają się wtedy wychodzić na parapet nawet podczas mrozów. Te które nie zawrócą i polecą przy temp<5’C najpewniej zginą. Ponadto ciepło i aktywność pszczół prowadzi do zimowego składania jaj przez matkę pszczelą – jest to bardzo nieporządane zjawisko. Pszczoły wychowujące młode pokolenie mogą przeżyć najwyżej 35-40 dni , nie zaangażowane do wychowu czerwiu ponad 180 czyli całą zimę. W związku z tym mała rodzinka ponosi olbrzymie straty i może nie przetrwać. Młode pszczoły zimowe będą bardzo złej jakości- słabo odżywione ponadto nie będą mogły wylecieć się wypróżnić. Oddadzą kał w środku ula doprowadzając do rozwoju chorób, ponadto będą niepokoić rodzinę która przedwcześnie zacznie loty i duża liczba zbieraczek już nie powróci. Pszczoły wychowane zimą nie będą mogły nabrać zapasów ciała białkowo-tłuszczowego odżywiając się pyłkiem i miodem. Zimą poprostu pyłku już zwykle nie będzie w zapasach. Dlatego pszczoły te będą krótko żyć. Dodatową stratą będzie brak karmicielek które wyczerpią swoje siły zimą na ich wychowanie . Na wiosnę nie będą wstanie wyżywić młodych larw mleczkiem pszczelim. Więcej na temat przygotowania ulika do zimy będzie można przeczytać w rozdziale 8 i 9. W razie braku mozliwości zamontowania półki, uliki można stawiać bezpośrednio na parapecie okiennym. Ma to zarówno swoje wady jak i zalety. Przed ustawieniem , okno przynajmniej na wysokość ula należy zakryć białym kartonem, lub lepiej odbłyśnikiem styropianowym zagrzejnikowym aby ewentualne promienie słoneczne nie zabiły pszczół( ul bardzo szybko się nagrzewa). Stawiając go na oknie rezygnujemy z możliwości otwierania a także ograniczamy w pewien sposób możlowość obserwacji ula. Ulik ustawiamy przynajmniej 5-10 cm od powierzchni szyby aby uchronić pszczoły przed zmianami temperatur na zewnątrz – zimą głównie chłodem latem upałem – karton może się nagrzewać mimo ,że jest biały. Zaletą ustawienia ula na parapecie jest lepsze odczucie pór roku przez pszczoły.Doskonale wyczówają chłody jesienne i królowe przerywają w odpowiednim czasie jesienią składanie jaj umożliwiając zimowym pszczołom długie życie bez potrzeby ogromnie obciążającej pracy karmicielek. Ponadto zimą pszczoły są bardzo leniwe, ciepłe prądy powietrza z kaloryferów omijają ul. Pszczoły powinny być w pomieszczeniach możliwie spokojnych – sypialniach , spokojnych pokojach dziennych lub korytarzach. Unikać należy pokoi dzieci (chyba ,że starszych niż 12 lat). Młodsze dzieci mogą niepokoić pszczoły ponadto przez różne zabawy istnieje możliwość zrzucenia ula z jego wystawy. Ustawiając ulik należy zadbać o jego wentylację. Widoczne w ulu otwory wentylacyjne powinny być odsłonięte. Nadmierne zostaną zamknięte przez pszczoły za pomocą kitu, same będą mogły wyregulować sobie wentylację. Natomiast są niezbędne aby nie gromadziła się ulu wilgoć . Ma to znaczenie szczególnie zimą oraz aby ul nie przegrzewał się i nie wzrastał zbytnio poziom CO2. Zbyt wysoki sprzyja nastrojowi rojowemu(roz. 11) i ucieczce rodzinek z uli. Pamiętać należy ,że wzrost temp>20’C zimą jest bardzo szkodliwy dla pszczół. Optimum temperatury w okresie gdy w ulu nie ma czerwiu leży w granicach 15-20’C. Temperatura taka zapewnia prawidłową zimowlę.