+48 500 039 770 contact@windowbee.com

Queen BeeMatka pszczela jest niezbędna do utworzenia nowej rodziny pszczelej

SONY DSC

Dorodny matecznik zbudowany na brzegu ramki

Rozmnażanie rodzin pszczelich w ulach WindowBee®

 

Wstęp

Większość hodowców pszczół zaczyna od posiadania jednego ula. Chce po prostu spróbować swoich sił i dowiedzieć się czy sobie poradzi i czy będzie to interesujące. Jednak po niedługim czasie okazuje się zwykle, że dużo łatwiej jest prowadzić hodowle i wszelkie prace, uzyskiwać większe zbiory miodu prowadząc dwa lub więcej rodzin pszczelich jednocześnie. Nie zwiększa to pracochłonności a znacznie ułatwia pracę. Czasem jakiejś rodzinie nie wiedzie się dobrze z różnych powodów, mając dwie lub więcej można łatwo taki rój wspomóc dokładając ramkę z poczwarkami ,pszczołami lub z pokarmem z drugiego ula.

Poza tymi ułatwieniami dużo satysfakcji dostarcza rozmnożenie rojów we własnym zakresie lub łączenie ich przed spodziewanym pożytkiem , tak aby nowo tworzona silna rodzina przyniosła dużo nektaru. Manipulacje korpusami pomiędzy poszczególnymi rojami bardzo uatrakcyjniają to hobby i jednocześnie uniezależniają nas od pszczelarzy tradycyjnych, którzy nie są w pewnych okresach roku skłonni dostarczać nam pszczół ,które potrzebujemy aby nasza kolonia przetrwała. Znanym faktem jest ,że około 20% rodzin nie przeżywa zimy. Mając dwie lub więcej rodzin możemy odbudować swoją mini pasiekę WindowBee® we własnym zakresie. Sposoby rozmnażania jakie musimy wykorzystać zależą od terminu kiedy to zaplanujemy. Różna dynamika rozwoju rodziny panuje w poszczególnych okresach roku, dlatego też różnie należy przystąpić do tego procesu.

 

Rozmnażanie druga połowa maja i czerwiec

Aby uzyskać nową rodzine potrzeba spełnić parę warunków. Jeśli tego nie dotrzymamy cały proces może się nie udać. Rodziny pszczele w tym okresie zwykle są w szczycie rozwoju i korzystają z bogatej bazy pożytkowej roślin miododajnych. Rodziny należy rozwijać tak aby matki mogły składać jaja na jak największej powierzchni plastrów. Natomiast zapasy powinny znajdować się możliwie na górnej jednej, max. dwóch ramkach. Cała rodzina powinna ciasno mieścić się przynajmniej na 5 – 6 ramkach. Musimy być czujni i wybrać właściwy moment. Pszczoły w tym okresie są bardzo skłonne do rójki i jeśli przeoczymy właściwy termin podziału mogą opuścić ul wydając rój potomny , który nam ucieknie wraz z częścią zapasu zebranego miodu.
Aby dokonać podziału ula musimy wcześniej zaopatrzyć się w nową dennicę wraz z daszkiem i wężem przyłączeniowym oraz powinniśmy wybrać lokalizację nowego ula i wszystko wraz z otworami przyłączeniowymi przygotować, podłączając dennicę do węża.

Kiedy zaobserwujemy, pomimo sprzyjającej lotom pogody, spadek ruchu pszczół zbieraczek w rodzinie oraz budowę mateczników i rozwój w nich larw, jest to najodpowiedniejszy moment na dokonanie podziału.
Rodzina pszczela w tym okresie zmagazynowała siły , matka ograniczyła zwykle składanie jaj, należy ten moment wykorzystać tworząc nową dobrze rozwijającą się rodzinę.

Wybieramy 2 ramki/korpusy z czerwiem zasklepionym(najlepiej takim gdzie wylegają się już młode pszczoły) bez mateczników i z jak największą ilością robotnic. Oddzielamy je od pozostałych plastrów separatorami uważając na mateczniki pozostające w ulu macierzystym. Ściągamy je i instalujemy na nowe miejsce na zainstalowaną wcześniej dennicę. Dobrze jeśli uda nam się zabrać matkę pszczelą na nowe miejsce gdyż musi się tam znaleźć.
Na górę nowo tworzonego ula kładziemy daszek z korkami z przegonkami. Jeśli plastry nie mają pokarmu musimy pszczoły podkarmić roztworem cukru, przez otwory podkarmiaczek.(patrz podkarmianie zimowe).

Tym sposobem mamy dwa ule:
-Stary ul bez matki ale z jej córkami w formie mateczników. Za kilka dni wygryzą się z nich matki /lub matka i poleci na lot godowy co jest niezmiernie interesującym zjawiskiem , matki bedą też śpiewać informując się ,że są w ulu. Do tego ula będą wracać wszystkie robotnice które zapamiętały jego lokalizację.

-Nowy ul ze starszą matką młodymi pszczołami oraz wygryzającymi się młodymi robotnicami z ramek z czerwiem krytym. Jednocześnie w ciągu kilkunastu godzin / kilku dni jeśli pogoda będzie nie sprzyjająca lotom zaobserwujemy znaczny ubytek robotnic. Starsze wrócą do starego zapamiętanego ula. Jeśli pszczoły odsłonią zbyt duże ilości plastrów z czerwiem należy zasilić je pszczołami ze starego ula. Jest to niezbędne gdyż nie ogrzewany przez robotnice zbyt młody czerw kryty może zacząć obumierać i gnić. W tym celu odbieramy ze starego ula ramkę z największą ilością pszczół ale bez mateczników i zakładamy na daszek nad przegonkę. W ciągu kilkunastu godzin pszczoły wejdą do nowego ula , wtedy zabrany korpus ze starego zwracamy skąd go wzięliśmy. Młode pszczoły nie lotne pozostaną w nowym ulu i i pozwolą w spokoju przepoczwarczyć się czerwiowi krytemu.
Całą operację rozmnażania najlepiej przeprowadzić w okresach ładnej słonecznej i ciepłej pogody aby zminimalizować ryzyko zaziębienia i gnicia młodszego czerwiu w ulu nowo tworzonym.
Jeśli wszystko wykonaliśmy poprawnie to po 2 tygodniach możemy cieszyć się dwoma ulami i dwoma składającymi jaja matkami. Pamiętajmy żeby po wylęgnięciu się czerwiu w ulu nowo tworzonym dołożyć kolejne ramki aby pszczoły miały miejsce.
Nowo utworzony ul przez dłuższy czas będzie pozbawiony zbieraczek dlatego powinien mieć dostęp do syropu cukrowego w podkarmiaczce.

Rozmnażanie w innych okresach

Wczesną wiosną oraz po czerwcu rozmnażanie rodzin w ulach WindowBee® jest bardzo ryzykowne. Pozwolić sobie mogą na to doświadczeni hodowcy pszczół lub inni dysponujący dostępem do ramek hoffmanowskich z czerwiem krytym z klasycznych uli oraz matek pszczelich(osoby te nie wymagają już instrukcji). Próby takie mogą również podjąć osoby posiadające kilka uli WindowBee® odbierając ramki do tworzenia nowych rodzin w małych ilościach ale za to z dużej ilości uli(warto wtedy również zakupić matkę hodowlaną). Wiosenne rozmnażanie jest ryzykowne z powodu chłodów i potrzeby odbudowy rodziny po zimowli w ulach macierzystych. Natomiast po czerwcowe stwarza ryzyko zbyt późnego przygotowywania pszczół do zimy , które powinno rozpocząć się w drugiej połowie lipca.